Dyrektor jednej z firm wrócił właśnie ze szkolenia dotyczącego BHP. Zapamiętał z niego jedną ciekawą, ale i zastanawiającą cyfrę. Okazuje się, że ponad 33% urazów związanych z pracą stanowią zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. A jest przecież bardzo łatwy sposób, aby redukować tego typu problemy.
Podczas szkolenia kwestia ta była szeroko omawiana. Temat wydawał się nie do rozwiązania. Często nie da się przecież zmienić ergonomii pracy. Nasi pracownicy muszą w pewnych sytuacjach pracować na stojąco. Nie ma innej możliwości. Będą więc cały czas narażeni na uszkodzenia ścięgien, nerwów oraz mięśni. Sam dział kadr często przecież zwraca uwagę, że pewne stanowiska pracy generują zdecydowanie więcej zwolnień lekarskich.
Jeśli zastanowimy się nad tym głębiej okazuje się, że ta kwestia może generować spore straty w każdym przedsiębiorstwie. Zwolnienia lekarskie, absencja w pracy, zła ergonomia wpływa na mniejszą efektywność.
Jak więc zmienić ten stan rzeczy? Co zrobić, aby nie tracić pieniędzy, by nasi pracownicy mieli lepsze warunki pracy, a dzięki temu mogli wypracować jeszcze większe zyski dla przedsiębiorstwa?
Wprowadzenie obowiązkowych ćwiczeń rozciągających, częstsze przerwy i inne tego typu rozwiązania są bardzo trudne do wprowadzenia. Często mało skuteczne i nieefektywne. Potrzeba jakiegoś systemowego rozwiązania, które raz na zawsze wyeliminuje problem.
Bardzo prostym, a zarazem skutecznym, sposobem jest zastosowanie elastycznej maty poliuretanowych.
Taka mata posiada pewną zasadniczą cechę. Skutecznie tłumi wstrząsy, ułatwia krążenie krwi dla pracowników, którzy pracują w pozycji stojącej, odciąża stawy, mięśnie i nerwy. Daje też duże bezpieczeństwo i pewność, chociażby dzięki antypoślizgowej fakturze. Natomiast nie jest to jedyna ich ważna zaleta.
Takie rozwiązanie daje szereg innych dodatkowych wartości, które trudno jest przecenić.
Zapewne taka mata nie jest panaceum. Nie rozwiąże wszystkich naszych problemów. Natomiast jeśli jej zakup może zwrócić się już po pierwszym roku użytkowania, warto się zastanowić nad tą opcją.
Czy taką matę można jednak zastosować w każdym zakładzie? Spokojnie można stwierdzić, że tak i to nie tylko w zakładach produkcyjnych. Jej zastosowanie jest na tyle szerokie, że pomoże ona np. w sklepie przy kasie, jeśli nasi pracownicy obsługują ją na stojąco. W barach czy restauracjach (także ze względu na swoją odporność na plamy i zabrudzenia).
Jest estetyczna i trwała. Nie musi być więc schowana w kanale mechanika samochodowego - chociaż i tutaj znajdzie swoje zastosowanie. Wszędzie tam, gdzie nasi pracownicy wykonują pracę na stojąco - można pomyśleć o zastosowaniu ergonomicznej maty.