ek group

Jeden prosty sposób na pozbycie się ryzyka strat i utraty odszkodowania w razie pożaru w zakładzie

4 min. czytania
Reading Time: 4 minutes System sygnalizacji przeciwpożarowej to jeden z najważniejszych systemów w zakładzie. Wymagany przez ubezpieczycieli - od jego prawidłowego działania uzależniają wypłatę w razie pożaru. Niesprawny system SSP to miliony złotych strat dla zakładu - i dla Ciebie.
Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawny system sygnalizacji przeciwpożarowej wpływa na:
Bezpieczeństwo Twojego zakładu
Ograniczanie ryzyka strat
Możliwość uzyskania odszkodowania w razie pożaru
Utrzymanie ruchu w produkcji
Reading Time: 4 minutes

System sygnalizacji przeciwpożarowej - konieczność czy fanaberia?

Do niedawna panowało przekonanie, że to ekskluzywne rozwiązanie, dobre dla zakładów w których “lecą iskry” i jest duże narażenie na pojawienie się otwartego ognia. Na szczęście, coraz więcej ubezpieczycieli wymaga instalacji systemu SSP. Wiele osób robi to “po łebkach”, byle tylko spełnić wymogi. To działanie ma, niestety, krótkie nogi.

Ważne jest byś zrozumiał, że sprawny system przeciwpożarowy to nie fanaberia, a bezpieczeństwo i spokój dla Twojego zakładu. Działa jak alarm przeciwwłamaniowy. Natychmiast informuje o pojawieniu się intruza - dymu lub ognia. Dzięki temu pozwala zdusić go w zarodku i zamiast pogorzeliska, przestoju w pracy i milionowych strat - możesz spokojnie prowadzić swój biznes.

Możesz liczyć się ze stratą dużych pieniędzy

Choć ciężko w to uwierzyć, zdarza się, że zainstalowany system przeciwpożarowy (za spore pieniądze) nie jest w ogóle serwisowany. Po pierwsze, to kompletna strata zainwestowanych pieniędzy.

Poza tym, nie masz żadnej pewności, czy Twój zakład jest dobrze chroniony. Wielomilionowe inwestycje w maszyny, oprogramowanie, taśmy produkcyjne - w razie jakiegokolwiek spięcia w instalacji czy pożaru rozdzielnicy - idą z dymem wraz z całym Twoim dorobkiem.

Jeśli system przeciwpożarowy nie jest zadbany - możesz zapomnieć o wypłacie odszkodowania. Po prostu zostajesz z niczym, możesz liczyć kolejne straty związane z przestojem - przecież każda godzina, w której zakład, choćby częściowo nie pracuje - to kolejne straty.

To tak, jakbyś jeździł autem bez przeglądu i serwisu. Nie masz pewności, czy jest sprawne, czy w razie niebezpieczeństwa zadziałają hamulce. Niby można, ale ryzykujesz życiem swoim i swoich pracowników.  W razie pożaru ubezpieczyciel nie pokryje strat - a Ty zostaniesz z niczym.

Niepotrzebne Ci zbędne koszty

Nieserwisowane systemy SSP, jak każdy sprzęt, którego nikt nie sprawdzi i nie dostroi, działają jak chcą. Przykładowo, mogą zaalarmować bezpodstawnie straż pożarną i będziesz musiał zapłacić za wezwanie.

W takich przypadkach właściciele, zamiast sprawdzić i serwisować system, często całkowicie zupełnie go wyłączają, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. To najgorsze działanie z możliwych. Wyłączony system nie powiadomi o zagrożeniu, a w razie gdy coś się stanie, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Zdarza się również, że na skutek przecięcia kabla nie działają poszczególne czujniki. Wyobraź sobie hipotetyczną, ale jakże realną sytuację. Podczas remontu został przecięty kabel i niektóre czujniki w okolicy rozdzielnicy nie działają prawidłowo. Rozdzielnica przegrzewa się, powodując pożar. System nie zadziała prawidłowo i nie zaalarmuje. Kiedy się zorientujesz, co się dzieje, jest za późno na cokolwiek.

3 powody, dla których system SSP “wariuje”

Dlaczego właściwie system sygnalizacji przeciwpożarowej zaczyna "wariować"? Przyczyn może być kilka.

Po #1. Zmieniając profil pomieszczenia trzeba zaadaptować system do nowych warunków i zmienić  lub przestawić czujniki.

Po #2. Jeśli system nie jest regularnie serwisowany, zabrudzenia w centrali oraz słaba bateria w czujnikach mogą być powodem "fałszywego alarmu"

Po #3. Gdy wykluczyłeś wszystkie te sytuacje, warto również sprawdzić, czy ktoś nie uszkodził kabla. Takie działanie powoduje awarię całego systemu.

W sytuacjach, kiedy system sygnalizacji przeciwpożarowej nie działa prawidłowo, pojawiają się fałszywe alarmy i wezwania straży, to znak, że powinieneś bezwzględnie wykonać dokładny przegląd.

Po pierwsze: Nigdy nie wyłączaj!

Bez względu na powód, wyłączenie systemu SSP to zawsze najgorszy możliwy pomysł. Przede wszystkim, zakład nie jest w ogóle chroniony przed pożarem.

Każde wyłączenie systemu zapisuje się w logach - ubezpieczyciel bardzo łatwo to sprawdzi.Jeśli cokolwiek się wydarzy, gdy system przeciwpożarowy jest wyłączony, możesz zapomnieć o odszkodowaniu.  Będziesz musiał ponieść wszystkie koszty pożaru, późniejszego remontu oraz przestoju. Takie straty dochodzą nawet do kilku milionów złotych.

Bezpieczne rozwiązanie: sprawny system SSP dopasowany do Twojego zakładu

Sprawny i prawidłowo działający system sygnalizacji przeciwpożarowej powinien być jak dobry garnitur - szyty i projektowany na miarę. Wtedy możesz spać spokojnie i wiesz, że nawet w razie pojawienia się dymu lub zagrożenia, centrala zareaguje szybko i skutecznie, a ogień zostanie zduszony w zarodku, bez większych strat.

Odpowiednio dobrana i skonfigurowana centrala, która jest łatwa w obsłudze i intuicyjna oraz prawidłowo dopasowane i zainstalowane czujniki - to najważniejsze elementy, które pomogą Ci chronić Twój zakład.

System natychmiast reaguje na każde potencjalne zagrożenie pożarem. Bez niego nie ma szans na szybką reakcję. Kiedy już zobaczysz i poczujesz dym, często jest za późno, aby cokolwiek ratować.. Czekając na przyjazd Straży Pożarnej, możesz już tylko liczyć straty.

Jak łatwo zminimalizować ryzyko strat związanych z pożarem?

Przede wszystkim SSP nie jest tylko fanaberią i wymysłem ubezpieczyciela. Instalując go, chronisz swój zakład, dbasz o zachowanie ciągłości produkcji i minimalizujesz ryzyko strat związanych z pożarem.

Warto zadbać o prawidłową i solidną instalację, dobranie wszystkich elementów do realnych potrzeb zakładu. Skoro już inwestujesz w system sygnalizacji przeciwpożarowej, zadaj, żeby instalatorzy zrobili to dobrze.

Instalacja i projekt systemu SSP powinien rozpocząć się od wizji lokalnej, rozmów z ubezpieczycielem, strażakami oraz specjalistami z zakresu p-poż. Wszystko po to, aby wybrać optymalne rozwiązanie. Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu pozostaje pamiętać o corocznej dokładnej kontroli.

Nie stać Cię na bylejakość

Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy okresowy przegląd systemu ssp jest wykonany byle jak i po łebkach. To niestety powoduje liczne awarie i późniejsze problemy. Źle wykonane przeglądy i nie zadbany system sygnalizacji przeciwpożarowej to nie tylko rak ochrony przed żywiołem, ale też problem z wypłatą odszkodowania.

Jeśli zatrudniasz specjalistów, którzy okresowo sprawdzają działanie systemów przeciwpożarowych, zwróć koniecznie uwagę, czy zostały wykonane następujące czynności:

  • sprawdzenie akumulatorów;
  • sprawdzenie logów centrali;
  • test linii dozorowych, sygnalizacyjnych i sterowniczych;;
  • przegląd, czyszczenie i testowanie czujek.

Tylko tak wykonany przegląd pozwala Ci mieć pewność, że zakład jest bezpieczny, a ryzyko pożaru zminimalizowane.

Projektowanie i instalacja systemów sygnalizacji przeciwpożarowej

Instalacje przeciwpożarowe oraz systemy oddymiania to nie tylko coraz częstszy wymóg ubezpieczycieli. To spokój dla Ciebie i bezpieczeństwo Twojego biznesu.
Zobacz usługę
Łatwy sposób na zlikwidowanie ryzyka pożaru rozdzielnic w Twoim zakładzie
5 min. czytania
Reading Time: 3 minutes Pożary w zakładach produkcyjnych najczęściej rozpoczynają się od zwarcia w rozdzielnicach. Przy braku sprawnego systemu przeciwpożarowego, szybko rozprzestrzeniają się na cały zakład, powodując często milionowe straty.
Jeden prosty sposób na pozbycie się ryzyka strat i utraty odszkodowania w razie pożaru w zakładzie
5 min. czytania
Reading Time: 4 minutes System sygnalizacji przeciwpożarowej to jeden z najważniejszych systemów w zakładzie. Wymagany przez ubezpieczycieli - od jego prawidłowego działania uzależniają wypłatę w razie pożaru. Niesprawny system SSP to miliony złotych strat dla zakładu - i dla Ciebie.
Jak pozbyć się, raz na zawsze, narastających i obciążających finansowo problemów z oświetleniem w zakładzie?
Reading Time: 5 minutes Chcesz dalej wymieniać żarówki co pół roku, czy wolisz, żeby Twój zakład w tym czasie zarabiał więcej pieniędzy z oświetleniem LED?
1 2 3 5
checkmark-circle