ek group

Łatwy sposób na zlikwidowanie ryzyka pożaru rozdzielnic w Twoim zakładzie

3 min. czytania
Reading Time: 3 minutes Pożary w zakładach produkcyjnych najczęściej rozpoczynają się od zwarcia w rozdzielnicach. Przy braku sprawnego systemu przeciwpożarowego, szybko rozprzestrzeniają się na cały zakład, powodując często milionowe straty.
Z tego artykułu dowiesz się, co daje dobrze zaprojektowana, wykonana i przeglądana rozdzielica.
Jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu rozdzielic?
O czym należy pamiętać dokonując prefabrykację rozdzielicy?
Jak zlikwidować lub zminimalizować ryzyko zwarcia i uniknąć wielomilionowych strat?
Reading Time: 3 minutes

Możesz zdecydowanie zmniejszyć ryzyko pożaru i związanych z nim strat. Kluczem jest wykonanie zawczasu audytu termowizyjnego.

Przykre konsekwencje, których łatwo uniknąć

Masz już dosyć martwienia się o to, co będzie, gdy produkcja stanie z powodu niszczącego żywiołu ognia? Wydawać by się mogło, że pożar to katastrofa, której nie da się przewidzieć, nieunikniona i bardzo kosztowna. Udowodnimy Ci zaraz, że wcale nie musi tak być i powiemy co zrobić, żeby zminimalizować to ryzyko.

Jednak postawmy sprawę jasno. Najczęstsze przyczyny pożaru rozdzielnic to nie przypadek czy ślepy los. To błędy ludzkie, których często można uniknąć.

Rozdzielnice to skomplikowany system, który może działać perfekcyjnie, jeśli jest stworzony przez doświadczonych fachowców. Wymaga zastosowania odpowiednich przewodów i odstępów między urządzeniami. Instalatorzy często mylnie dobierają przewody katalogowo, zamiast dopasować je do faktycznych potrzeb zakładu.

Jakie są przyczyny największych strat?

Prowadząc audyty termowizyjne rozdzielnic często spotykamy się z błędami spowodowanymi niekompetencją wykonawców i błędnymi wyliczeniami. Projekty pisane na kolanie, zupełnie niedostosowane do potrzeb i mocy zakładu, zbyt małe odstępy między urządzeniami i nieprzemyślane cięcie kosztów - to najczęstsze grzechy, z którymi się mierzymy. Pojawiają się również błędy w projektach, które nie są dostosowane do realnych potrzeb zakładu.

Czy wiesz, że przez pomyłki i błędy w prefabrykacji obciążalność w wiązce maleje nawet o 20 lub 30%? Prawidłowo zaprojektowana i prefabrykowana rozdzielnica powinna służyć zakładowi nawet przez 20 lat. Każdy błąd w instalacji skraca jej żywotność i naraża Cię na ryzyko pożaru i wyższe koszty serwisu.

Powoduje to przeciążenie i przegrzanie całej sieci, a w konsekwencji pożar i straty sięgające nawet milionów złotych. To nie tylko koszty spalonych maszyn, ale też remont, przestój w produkcji - stać Cię na to?

1 błąd, który może Cię sporo kosztować

Jeśli posiadasz skomplikowane instalacje elektryczne w swoim zakładzie to wiesz, jak ważne jest ich regularne serwisowanie. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy. Regulaminowe przeglądy, wykonywane co 5 lat, często pozostawiają wiele do życzenia.

Przeprowadzane często nierzetelnie, bez termowizji - która jest przecież kluczowa w ocenie kondycji rozdzielnic. Sprawdzane są niedokładnie, tylko niektóre elementy - zupełnie tak, jakby tylko część instalacji była narażona na wysoką temperaturę, wilgoć czy zwykłą eksploatację. Zdarza się również, że wykonawcy rzucają jedynie okiem na instalację i przepisują stare protokoły - bez sprawdzenia czegokolwiek. To już jest prosta droga do pożaru.

Dzieje się tak z różnych powodów. Do tej pory nie ma w Polsce ujednoliconych norm i wytycznych w zakresie przeprowadzania kontroli rozdzielnic. Tylko od uczciwości fachowców zależy, czy Twój zakład jest bezpieczny i możesz spać spokojnie, czy...nie do końca.

Wiele firm bagatelizuje tę sprawę. Wykonują konserwację byle jak, wychodząc z błędnego założenia, że zalecane działania są przesadzone. Przecież "robimy tak od dawna i nic się nie stało". Do czasu. Pamiętaj, że każde niedopatrzenie może kosztować życie Twoje lub Twoich pracowników.

Jak szybko zminimalizować ryzyko pożaru rozdzielnic?

Masz do wyboru dwie opcje. Możesz zamieść wszystko pod dywan i zachowywać się, jakby nic się nie stało. To rozwiązanie daje tylko pozorne poczucie bezpieczeństwa. Przeciążone przewody w końcu dadzą znać o sobie - a wtedy pozostanie Ci tylko liczenie strat.

Druga opcja - zaskakująco prosta w realizacji - to audyt termowizyjny całej instalacji elektrycznej i wszystkich urządzeń - w szczególności tych, które dokonują obróbki na gorąco. Oko profesjonalisty zaopatrzone w odpowiedni sprzęt jest w  stanie wychwycić potencjalne zagrożenie.

Jak szybko zminimalizować ryzyko pożaru rozdzielnic?

Sprawdzimy Twoje rozdzielnice - za darmo

W kwestii bezpieczeństwa nie ma kompromisu. Jeśli pomyślałeś, że zlecisz taki audyt, dla świętego spokoju, komukolwiek - pozwól go zrobić nam. Przyjedziemy do Ciebie zaopatrzeni w specjalny sprzęt i wykonamy pełny przegląd rozdzielnic - za darmo.

Kamera termowizyjna pozwoli nam wyłapać wszelkie nieprawidłowości w instalacji oraz działaniu systemu. Wykonamy również pełną analizę zabezpieczeń kabli odpływowych oraz sprawdzimy dobór mocy szynowych.

Na koniec dostaniesz specjalny raport. Podsumujemy wyniki wykonanych badań. Dokładnie opiszemy wszystkie wychwycone defekty i anomalie i powiemy Ci, skąd się biorą. Przeanalizujemy każdy defekt i sprawdzimy, jakie powoduje zagrożenie. I, co najważniejsze, powiemy Ci jakie dalsze kroki powinieneś podjąć, aby zminimalizować niemal do zera ryzyko pożaru rozdzielnicy.

Możesz uniknąć wielomilionowych strat

Wykonując setki takich audytów widzimy naprawdę sporo niedociągnięć. Zdarza się, że przyjeżdżamy w ostatniej chwili - przegrzane i zużyte przewody aż iskrzą podczas pracy.

Nie czekaj więc na ostatni moment. Nie dopuść do sytuacji, w której będziesz musiał patrzeć, jak płonie dorobek Twojego życia.

Skoro możesz dostać kompleksową usługę w pełni za darmo - skorzystaj od razu. Zadzwoń do nas i umów się na bezpłatny audyt. Wykonamy go dla Ciebie z przyjemnością.

Sprawdź darmowy audyt termowizyjny

W 2020 roku Państwowa Straż Pożarna gasiła 2327 pożarów w zakładach produkcyjnych. To oznacza, że tylu przedsiębiorców i właścicieli poniosło straty. Pomożemy Ci zmniejszyć ryzyko pożaru w Twoim zakładzie.
Zobacz audyt
Łatwy sposób na zlikwidowanie ryzyka pożaru rozdzielnic w Twoim zakładzie
5 min. czytania
Reading Time: 3 minutes Pożary w zakładach produkcyjnych najczęściej rozpoczynają się od zwarcia w rozdzielnicach. Przy braku sprawnego systemu przeciwpożarowego, szybko rozprzestrzeniają się na cały zakład, powodując często milionowe straty.
Jeden prosty sposób na pozbycie się ryzyka strat i utraty odszkodowania w razie pożaru w zakładzie
5 min. czytania
Reading Time: 4 minutes System sygnalizacji przeciwpożarowej to jeden z najważniejszych systemów w zakładzie. Wymagany przez ubezpieczycieli - od jego prawidłowego działania uzależniają wypłatę w razie pożaru. Niesprawny system SSP to miliony złotych strat dla zakładu - i dla Ciebie.
Jak pozbyć się, raz na zawsze, narastających i obciążających finansowo problemów z oświetleniem w zakładzie?
Reading Time: 5 minutes Chcesz dalej wymieniać żarówki co pół roku, czy wolisz, żeby Twój zakład w tym czasie zarabiał więcej pieniędzy z oświetleniem LED?
1 2 3 5
checkmark-circle