ek group

Uszkodzone złącze obrotowe dostarczające wodę i powietrze do formy niszczy podgrzewacze elektryczne - studium przypadku

3 min. czytania
Reading Time: 3 minutes Sprawdź nasze studium przypadku, w którym uszkodzone złącze obrotowe generowało duże straty dla naszego klienta. Jak sobie z tym poradziliśmy.
Reading Time: 3 minutes

Koszt jednorazowej naprawy - 800 zł. Koszt zatrzymanej produkcji konieczny na usunięcie awarii - 800 zł. Wartość wyeliminowania na stałe problemu - 1700 zł. Wystarczy druga podobna awaria, byśmy tracili więcej. Zobacz studium przypadku, w którym rozwiązujemy poważny problem jednego z naszych klientów. Wystarczyło zmienić nieco układy, by wszystko zaczęło działać jak należy.

Złącze obrotowe

Maszyna do produkcji elementów z tworzywa sztucznego wykonuje ruch rotacyjny formą. Forma wymaga zasilania w sprężone powietrze do sterowania systemów zamykających i blokujących elementy formy oraz zapewnienie przepływu gorącej wody służącej do podgrzewania formy.

Forma posiadała na przeciwległych końcach – w osi swego obrotu – dwa króćce: doprowadzający i odprowadzający wodę, dodatkowo króciec doprowadzający wodę jest wykonany jako dwudrożny i służy do doprowadzania sprężonego powietrza. Jako złącza obrotowe do doprowadzania wody wykorzystano szybkozłącze, trójnik hydrauliczny oraz kątową złączkę nastawną doprowadzającą powietrze do wewnętrznej rurki dystrybuującej powietrze po ramie formy.

Jakiekolwiek nieszczelności w układzie pneumatycznym powodowały przedostawanie się powietrza do układu hydraulicznego podgrzewacza elektrycznego. Prowadziło to do zapowietrzania komory grzałek w wyniku czego następowało zniszczenie grzałek i awaria podgrzewacza.

Kolejnym generowanym problemem była możliwość mieszania się mediów podczas awarii elementów układu. Dodatkowo temperatura wody wpływała na podnoszenie się temperatury powietrza.

Modernizacja układu

Aby skutecznie wyeliminować wszystkie wynikające problemy zaproponowaliśmy zmianę układu hydraulicznego i pneumatycznego. Stworzyliśmy układ zawierający obrotowe złącze hydrauliczne dwudrogowe. Zapewniło ono zarówno dostarczenie jak i odebranie wody służącej do podgrzewania formy w jednym jej końcu.

Następnie, na drugim końcu formy, powstało złącze obrotowe zapewniające dostarczanie powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu poprawie ulegnie również smarowanie mgłą olejową siłowników zamykających formę. Najważniejsze jednak jest to, że ten rozdział układu hydraulicznego i pneumatycznego eliminuje podstawowe wady poprzedniego układu:

  • możliwość mieszanie się mediów podczas awarii elementów układu
  • problemy z jakością powietrza zasilającego układy pneumatyczne formy
  • podnoszenia temperatury powietrza przez wodę (dzięki zastosowaniu dwutorowego złącza obiegu wody)

Zastosowane materiały

Układ hydrauliczny

Zastosowaliśmy złącze obrotowe z rurka zasilająca DEUBLIN do wody (527-000-054 Złącze obrotowe DEUBLIN, średnica przyłącza G 1 ¼ ” RH – kierunek obrotów – prawy, wyposażone w kolanko DUO typ 525-480) które zostało zaadaptowane do zastosowań dwudrogowych, gdzie medium przepływa zarówno przez rurkę zasilającą, jak i dookoła niej.

Złączka obrotowa Deublin

Kolanka DUO doprowadzające wodę do rurki zasilającej występuje w trzech odmianach, aby umożliwić podłączenie do różnych systemów zasilania. Po przeprowadzonej analizie aplikacji wybraliśmy rozwiązanie z obrotową rurka zasilającą jako układ najmniej ingerujący w konstrukcję systemu hydraulicznego formy.

W przypadku długich rur zasilających lub dużych prędkości obrotowych powinien zostać użyty adapter, zabezpieczający przed przenoszeniem na złącze drgań oraz naprężeń spowodowanych ciężarem rur lub kaskadowym przepływem wody. W przedstawianej aplikacji ze względu na niewielką prędkość obrotową formy oraz mały ciężar rurki zasilającej zrezygnowaliśmy z zastosowania adaptera co przełożyło się na uproszczenie konstrukcji oraz oszczędności.

Układ pneumatyczny

Do zasilania układu pneumatycznego zastosowaliśmy złącze obrotowe podwójnie łożyskowane produkcji SangA typ NHRF-03-03 o prostym kształcie (złącze obrotowe przelotowe) wyposażone w przyłącze gwintowane R3/8” na RC3/8”. W celu przyłączenia przewodu pneumatycznego do złącza obrotowego dołączyliśmy szybkozłącze wtykowe SangA typ PC-10-03 umożliwiające przyłączenie przewodu poliuretanowego ⌀ 10.

Podsumowanie

Modyfikacja istniejącego układu pozwoliła zaoszczędzić bardzo konkretną sumę pieniędzy. Starty wywoływane przez awarie sięgały każdorazowo kwocie powyżej 1000 zł. Nie mówimy tutaj o stresie i niepotrzebnym przestoju w produkcji. O pracownikach, którzy nie mogę wykonać swojego zadania.

Inwestycja w modernizację nie przekroczyła 1700 zł, a wyeliminowała pojawiające się problemy. Użyte materiały gwarantują długi czas eksploatacji.

Jeśli znasz podobne przypadki koniecznie napisz o tym w komentarzu, a jeśli chcesz abyśmy pomogli Ci zmodernizować układ hydrauliczny czy pneumatyczny w Twoim przedsiębiorstwie, skontaktuj się z nami.

Pobierz darmowe narzędzia

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymać darmowe materiały. Okazjonalnie wyślemy Ci też dodatkowe materiały oraz informacje, które mogą pomóc zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojego zakładu.
Podając swoje imię i adres e-mail oraz klikając przycisk "zapisz się" zapisujesz się do naszego newslettera. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych na podany przez Ciebie adres e-mail w postaci newslettera.

Administratorem Twoich danych osobowych jest EK GROUP Sp. z o.o. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, a także ich przenoszenia. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Łatwy sposób na zlikwidowanie ryzyka pożaru rozdzielnic w Twoim zakładzie
5 min. czytania
Reading Time: 3 minutes Pożary w zakładach produkcyjnych najczęściej rozpoczynają się od zwarcia w rozdzielnicach. Przy braku sprawnego systemu przeciwpożarowego, szybko rozprzestrzeniają się na cały zakład, powodując często milionowe straty.
Jeden prosty sposób na pozbycie się ryzyka strat i utraty odszkodowania w razie pożaru w zakładzie
5 min. czytania
Reading Time: 4 minutes System sygnalizacji przeciwpożarowej to jeden z najważniejszych systemów w zakładzie. Wymagany przez ubezpieczycieli - od jego prawidłowego działania uzależniają wypłatę w razie pożaru. Niesprawny system SSP to miliony złotych strat dla zakładu - i dla Ciebie.
Jak pozbyć się, raz na zawsze, narastających i obciążających finansowo problemów z oświetleniem w zakładzie?
Reading Time: 5 minutes Chcesz dalej wymieniać żarówki co pół roku, czy wolisz, żeby Twój zakład w tym czasie zarabiał więcej pieniędzy z oświetleniem LED?
1 2 3 5